Umowa z samym sobą jest nieważna
Jedyny wspólnik - prezesem zarządu
Umowa z samym sobą jest nieważna
Kodeks handlowy dopuszcza tworzenie jednoosobowych spółek z o.o., w których wszystkie udziały należą do jednej osoby. Nie ma też przeszkód, aby osoba, która objęła wszystkie udziały, została członkiem (prezesem) zarządu takiej spółki. Kłopot pojawia się dopiero w związku z jego wynagradzaniem za zarządzanie spółką oraz zaliczaniem wynagrodzenia i wydatków związanych z zatrudnianiem do kosztów uzyskania przychodów spółki.
Orzecznictwo sądowe stoi na ugruntowanym już stanowisku, że umowa o pracę zawarta przez jednoosobową spółkę z jej członkiem zarządu, który jest jej jedynym udziałowcem, jest nieważna. Jako argumenty uzasadniające nieważność takiej umowy wskazuje się brak stosunku podporządkowania między członkiem zarządu a spółką, której jest on jedynym wspólnikiem (co stanowi istotną cechę umowy o pracę), nadając tym samym zawartej umowie charakter pozornej czynności prawnej, a ponadto fakt, że umowa taka zawierana jest w istocie "z samym sobą". Argumenty te nie wszystkich do końca przekonują, zwłaszcza jeśli zarząd spółki jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta