Uproszczenia w jednym, komplikacje w drugim
Rozmowa z Mieczysławem Nogajem, dyrektorem w Departamencie Podatkowym i Prawnym Pricewaterhousecoopers
Uproszczenia w jednym, komplikacje w drugim
Prawie 800 firm korzysta w Polsce z uproszczonej odprawy celnej, czyli administracyjnych ułatwień przyspieszających i ułatwiających wywóz lub przywóz towarów do Polski. Są one podatnikami VAT, ale przepisy podatkowe nie dostrzegają tej formy odpraw celnych. Zdaniem importerów i eksporterów skutkiem tego jest bezużyteczność regulacji mających ułatwić im współpracę z zagranicznymi partnerami. Czy tak jest rzeczywiście?
Mieczysław Nogaj: Rozbieżności między przepisami są faktem. Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn firma, która uzyskała od administracji celnej upoważnienie do korzystania z odprawy uproszczonej, nie może skorzystać ze zwolnienia z niektórych obowiązków związanych z VAT.
O jakie obowiązki chodzi?
Np. prowadzenie rejestru VAT. Firmy, które korzystają z uproszczonej formy odpraw celnych w imporcie, m.in. same zdejmują zamknięcia celne i prowadzą ewidencję towarów wchodzących na polski obszar celny (w eksporcie same zakładają zamknięcia celne oraz prowadzą rejestr towarów wychodzących), mogłyby wykorzystać taki rejestr również dla potrzeb VAT. Niestety przepisy podatkowe tego nie przewidują, a interpretacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta