Fizyka nie ma końca
Prof. Igor Nowikow, dyrektor Centrum Astrofizyki Teoretycznej w Kopenhadze
Fizyka nie ma końca
Był pan jednym z gości kongresu COSPAR 2000. Wiele mówiło się tu o tak "przyziemnych" sprawach, jak obserwacje satelitarne ziemskich oceanów, czy stan wiedzy o Księżycu i Marsie. Jak pan ocenia obecne tempo rozwoju badań Kosmosu, porównując to z ubiegłymi dziesięcioleciami? Jakich odkryć możemy spodziewać się w ciągu najbliższych lat?
PROF. IGOR NOWIKOW: Nasze życie staje się coraz szybsze. Szczególnie dotyczy to nauki. Przepływ informacji jest dzisiaj wielokrotnie większy, niż zaledwie 4-5 lat temu - o kilka rzędów wielkości. Dotyczy to również kongresu COSPAR 2000 - teraz zaprezentowano znacznie więcej danych. Pytanie brzmi, czy aby potrafimy wszystkie te dane wykorzystać w naszej pracy naukowej, czy potrafimy spożytkować to, co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy.
Ja sam wykorzystuję teraz elektroniczne archiwa, w których informacje pojawiają się szybciej, niż w publikacjach naukowych. Jeżeli przedstawię tam swoje analizy, w ciągu kilku godzin otrzymuję pierwsze komentarze od innych naukowców. To absolutnie nowe życie. Jednak teraz trudniej jest żyć. Musimy wiedzieć wszystko, być profesjonalistami. Dla przykładu - w moim dzisiejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta