Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Burmistrzowie i pismacy

22 lipca 2000 | Publicystyka, Opinie | KM

PRASA A WŁADZA

Aby prasa mogła spełniać funkcję kontrolną wobec władzy, powinna być od niej niezależna

Burmistrzowie i pismacy

KAMILA MRÓZ

Dziennikarze powinni "patrzeć władzy na ręce", ponieważ bez społecznej kontroli mogłaby ona zapomnieć, po co i dla czyich interesów została wybrana. Zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych. Jednak zająć się tym może tylko dziennikarz gazety niezależnej.

Radni są reprezentantami mieszkańców danego terytorium i w ich imieniu podejmują decyzje. Nie uzyskaliby mandatu, gdyby nie mieli do tego przyzwolenia wyborców. Dlatego dla władzy powinno być istotne informowanie społeczności o podejmowanych działaniach. Mieszkańcy muszą wiedzieć, czym zajmuje się zarząd gminy lub powiatu i jakie ma zamiar podjąć decyzje. Jedynym pośrednikiem w tym przypadku są media. Dziennikarz przetwarza język urzędowy i prawniczy (uchwały lokalne) na język potoczny, "na nasze". Informuje, co dana decyzja oznacza w praktyce dla społeczności lokalnej, jakie były kulisy jej podjęcia, rozszerza temat. Dziennikarze powinni "patrzeć władzy na ręce", ponieważ bez społecznej kontroli mogłaby zapomnieć, po co i dla czyich interesów została wybrana. Jednak zająć się tym może tylko dziennikarz gazety niezależnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2068

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament