Łączność jeszcze dzieli
Łączność jeszcze dzieli
Zbigniew Zwierzchowski
Telefon? - To bezwartościowe urządzenie - mówili o wynalazku Alexandra G. Bella jego współcześni. W świecie jest może rynek na pięć komputerów - uważał w 1943 roku ówczesny szef IBM, Thomas Watson. 640 kilobajtów pamięci z powodzeniem wystarczy każdemu - twierdził 19 lat temu Bill Gates.
Prognozowanie przyszłości telekomunikacji i informatyki jest ryzykowne. Mylą się największe autorytety. Nie zniechęca to jednak do prób przewidywania przyszłości. Podejmują je tak renomowane placówki badawcze, jak Laboratoria Bella, podejmują znane postaci świata nauki i przemysłu.
Niemal zawsze prognozy dotyczące łączności, jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin techniki i, w istocie, życia, okazywały się zbyt zachowawcze. Rzeczywistość przerastała te przewidywania, postęp był szybszy, pojawiały się też rozwiązania, których nikt nie przewidywał. Jest jednak druga strona - z dobrodziejstw rozwoju telekomunikacji, jak z postępu techniki w ogóle, nie korzysta cały świat, a na pewno nie każdy człowiek bezpośrednio. To prawda, że gdy przyjrzymy się statystykom, będziemy jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta