Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na lądzie i w powietrzu

28 sierpnia 2000 | Moje Prawo | Mi
źródło: Nieznane

WAKACJE

Odpowiedzialność firmy autobusowej i przewoźnika lotniczego

Na lądzie i w powietrzu

RYS. ROCH FOROWICZ

Kiedy wracamy z wakacji, prócz cen biletów interesuje nas, czy możemy wysłać w drogę same dzieci, albo ile wolno wziąć bagażu. Chcemy też wiedzieć, czego żądać od przewoźnika, gdy coś się w podróży nie uda.

Dwaj polscy przewoźnicy autobusowi, PKS i Polski EXPRESS, wydali regulaminy określające warunki obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i rzeczy (na podstawie art. 4 prawa przewozowego z 15 listopada 1984 r., tekst jednolity - Dz. U. z 1995 r. nr 115, poz. 575 ze zm.).

Każda zaś firma (z siedzibą w Polsce) zajmująca się przewozami lotniczymi podlega regułom ustalonym w prawie przewozowym i lotniczym. One też mają prawo ustalać własne reguły przewozu osób i bagażu.

Dzieci

Czy mogą jechać same? PKS nie ma w tej sprawie szczególnych regulacji. Odwołuje się do ogólnych zasad kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W Polskim EXPRESSIE same mogą podróżować osoby, które skończyły dwanaście lat. W PKS dzieci do czwartych urodzin jeżdżą za darmo. Do siedmiu lat płacą połowę. W Polskim EXPRESSIE natomiast dziecko, które nie ma jeszcze lat ośmiu i nie zajmuje osobnego miejsca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2098

Spis treści
Zamów abonament