Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Encyklopedia

28 sierpnia 2000 | Moje Prawo | DP

  • Encyklopedia
  • §§§ ENCYKLOPEDIA

    Podżeganie

    Podżegaczem jest ten, kto chce, by inna osoba popełniła przestępstwo, i nakłania ją do tego. Może to polegać albo na wzbudzeniu w niej zamiaru popełnienia przestępstwa, albo na utwierdzaniu jej w istniejącym już przekonaniu, że chce lub powinna je popełnić. Zdarza się podżeganie nawet w trakcie popełniania czynu zabronionego (X bije Y, a obserwator namawia napastnika, by ofiarę zabił). Podżeganie może się łączyć z pomocnictwem, jeśli ktoś nie tylko namawia do zabronionego czynu, ale jednocześnie dostarcza niezbędnych informacji ("wejdziesz przez okno od ulicy, znajdziesz szkatułkę na biurku").

    Podżegacz odpowiada niezależnie od sprawcy, nawet gdy do złego uczynku nie doszło. Wtedy sądzony jest za usiłowanie i może być wobec niego zastosowane nadzwyczajne złagodzenie kary; sąd może nawet odstąpić od jej wymierzenia. Wymiar kary mieści się w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo (jeśli za zabójstwo można dostać nie mniej niż osiem lat, to tyle dostanie nie tylko sprawca, ale i podżegacz). Czasem podżegacz jest traktowany przez sąd łagodniej niż ten, kto czyn popełnił, ale wina podżegacza

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2098

Spis treści
Zamów abonament