Jaki podatek
Inwestycje
Fundusze dywidendowe
Jaki podatek
Firmy, które powierzyły środki funduszom inwestycyjnym typu dywidendowego z nadzieją na to, że zyskają z tego powodu niższe opodatkowanie dochodów, mogą się rozczarować. Niewykluczone, że będą musiały oddać urzędowi skarbowemu różnicę w podatku. Obiecywane korzyści podatkowe jednak powodują, że rynek funduszy dywidendowych przeżywa prawdziwy rozkwit.
Firmy powierzają środki funduszom dywidendowym, gdyż liczą na korzyści podatkowe. Osoby prawne posiadające jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego typu dywidendowego mają prawo do udziału w zyskach tych funduszy. Zysk może być wypłacany w postaci dywidendy lub zamieniany na nowe jednostki uczestnictwa. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferujące fundusze dywidendowe poszukując nowych klientów posługują się interpretacją Ministerstwa Finansów, z której wynika, że zysk z takiej inwestycji objęty jest zryczałtowanym podatkiem od dochodu z dywidend oraz udziału w zyskach i wynosi 20 proc. uzyskanego przychodu, który z kolei będzie mógł być odliczony od kwoty podatku dochodowego zapłaconego na zasadach ogólnych. Normalnie firmy płacą podatek dochodowy w wysokości 30 proc. Problem w tym, że interpretacja MF opiera się wyłącznie na stronie przychodowej inwestycji, a pomija stronę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta