Nieuzasadnione przestawianie tarczy
Rewizja celu inflacyjnego będzie oznaczać spadek wiarygodności polityki pieniężnej
Nieuzasadnione przestawianie tarczy
KRZYSZTOF RYBIŃSKI
Należę do zagorzałych zwolenników esejów ekonomicznych Janusza Jankowiaka. Czyta się je jak dobrą powieść lub kryminał, z zapartym tchem. W ostatnim artykule "Ambitni szantażyści" wśród wielu poruszanych wątków Janusz Jankowiak stawia jedną tezę i daje jedną rekomendację. Niestety teza jest mocno dyskusyjna, a rekomendacja fatalna.
Teza brzmi: nie należy zacieśniać polityki pieniężnej w odpowiedzi na rosnącą inflację, jeżeli przyczyną inflacji są odwracalne szoki podażowe. Natomiast rekomendacja polega na rewizji celu inflacyjnego w 2000 roku z poziomu 5,4 - 6,8 proc. do 8 - 10 proc. i ustaleniu celu w przedziale 6- 8 proc. na rok 2001.
Reakcja na szoki podażowe
W literaturze ekonomicznej z reguły przyjmuje się, że szoki podażowe mają zdecydowanie bardziej długotrwały wpływ na gospodarkę niż szoki popytowe. W jednej z bardziej znanych prac poświęconych identyfikacji szoków w gospodarce Olivier Blanchard i Danny Quah zakładają, że w długim okresie wpływ szoków popytowych na PKB jest równy zero, zaś szoki podażowe mogą mieć istotne długotrwałe skutki.
Obserwowane ostatnio w polskiej gospodarce szoki podażowe (żywność, paliwa i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta