Kwestia priorytetów
Demokratyczna kontrola jest w walce z korupcją najbardziej efektywnym strażnikiem
Kwestia priorytetów
EDUARD SZEWARDNADZE
Korupcja jest jak nowotwór złośliwy, którego usuwanie nie może się obyć bez bólu. Obecnie w Gruzji tak się rozpowszechniła, że prawie każde państwowe przedsięwzięcie nosi jej piętno. W rezultacie wiele osób patrzy z dużą podejrzliwością na wszystko, co wiąże się z realizacją niektórych programów rządowych.
Sięgająca coraz wyżej korupcja nie tylko szkodzi autorytetowi władz w kraju, ale i poważnie narusza wizerunek niepodległej Gruzji za granicą. By zachować niepodległość państwa, by wypełnić jego obowiązki, zdławienie korupcji musi stać się najważniejsze i najpilniejsze.
Od ośmiu lat sprawuję - jako prezydent - władzę w niepodległej Gruzji. Doprowadzenie do zakończenia wojny domowej, która wybuchła prawie jednocześnie z uzyskaniem przez Gruzję suwerenności, położenie kresu krwawym konfliktom i próbom secesji sprawiły, że czasem byłem zmuszony do ustępliwości w pewnych kwestiach po to, by móc ocalić wartości o wiele większej wagi - takie właśnie jak byt państwa.
Żrący kwas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta