Świat się przeżył
Sztuka teatralna Wiesława Myśliwskiego "Requiem dla gospodyni" rozgrywa się podczas czuwania przy zmarłej
Świat się przeżył
Franciszek Maśluszczak "Patrzę na was", akryl, płótno, 1999 R.
JANUSZ DRZEWUCKI
Dramat "Requiem dla gospodyni" to pierwszy utwór literacki Wiesława Myśliwskiego ogłoszony cztery lata po powieści "Widnokrąg", uhonorowanej w pierwszej edycji Nagrody Nike. To jednocześnie czwarta - po "Złodzieju" (1973), "Kluczniku" (1978) i "Drzewie" (1988) - rzecz teatralna Myśliwskiego. Sztuka opublikowana najpierw na łamach październikowego numeru miesięcznika "Dialog", niebawem ukaże się w formie książkowej nakładem Warszawskiego Wydawnictwa Literackiego Muza. Nad inscenizacją dramatu w Teatrze Narodowym pracuje już Kazimierz Dejmek.
W "Requiem dla gospodyni", podobnie jak we wcześniejszych tekstach dramatycznych, Myśliwski zachował klasyczną jedność miejsca, czasu i akcji. Przypomnijmy, "Złodziej" rozgrywał się podczas jednej okupacyjnej nocy, we wnętrzu chłopskiej izby, w której ojciec i jego trzech synów mieli zdecydować, co zrobić ze złapanym na ich polu złodziejem; "Drzewo" w ciągu jednego dnia przed domem Marcina Dudy, który przywiązał się do konaru, przeznaczonego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta