Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieczór pod

08 listopada 2000 | Książki | JD
źródło: Nieznane

Wieczór pod Akropolem

Janusz Drzewucki

Gdyby "Labirynt nad morzem" ukazał się wtedy, kiedy ukazać się powinien, byłby już dzisiaj pozycją klasyczną w historii polskiej literatury współczesnej.

Jan Lebenstein "Apollo i Marsjasz"

o trzeci - po "Barbarzyńcy w ogrodzie" (1962) i "Martwej naturze z wędzidłem" (1993) - zbiór esejów podróżnych Zbigniewa Herberta. O ile tematem poprzednich książek pisarza była kultura Francji i Włoch oraz Holandii, o tyle "Labirynt nad morzem" poświęcony jest antykowi, ściślej - starożytnej Grecji.

Już z tego względu książka ta zasługuje na specjalną uwagę. Być może w niej winniśmy szukać klucza do twórczości Herberta, zarówno poetyckiej, jak i dramaturgicznej. Wszak Grecja - jej historia i mitologia, literatura i sztuka - jest w dziele Herberta wszechobecna.

Sokrates, Homer i inni

Przypomnijmy, bohaterami sztuk teatralnych tego twórcy, a więc "Jaskini filozofów" i "Rekonstrukcji poety", są największy filozof i najwybitniejszy poeta Grecji - Sokrates i Homer. Co więcej, temat grecki obecny jest w każdym tomiku poetyckim Herberta. W samej tylko debiutanckiej "Strunie światła" znajdziemy utwory: "Do Apollina", "Do Ateny", "O Troi",...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2159

Spis treści
Zamów abonament