W oceanie informacji
Jak pływać, żeby nie utonąć
W oceanie informacji
Otacza nas morze informacji. Wyzwaniem jest nauczyć się pływać i nie utonąć. Na zdjęciu: sklep komputerowy w Kuala Lumpur. Rząd Malezji zaapelował niedawno do obywateli, by w każdym gospodarstwie domowym znalazł się przynajmniej jeden komputer.
Fot. (C) AP
Na każdego mężczyznę, kobietę i dziecko na Ziemi - od mieszkańców wielkich miast po nomadów przemierzających afrykańskie pustynie - przypada rocznie około 250 megabajtów wytworzonej informacji. "Sprawa jest jasna: otacza nas morze informacji. Wyzwaniem jest nauczyć się pływać i nie utonąć" - piszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy opracowali raport o światowej produkcji informacji.
- Straszne terabajty. Jeden terabajt, najmniejsza przydatna dla potrzeb raportu jednostka miary, to milion megabajtów, co jest równoważne tekstowej zawartości miliona książek. Eksabajt, którego użyto dla opisania końcowych rezultatów, to miliard gigabajtów.
- Cyfra górą. 93 procent informacji produkowanej co roku przechowuje się w formie cyfrowej.
- Powódź obrazów. Ludzie robią rocznie ponad 80 miliardów fotografii. Gdyby chcieć je wszystkie ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta