A dach wciąż wspólny
Sposób korzystania z mieszkania ustalany przez sąd
A dach wciąż wspólny
RYS. TOMASZ WAWER
Rozwód i separacja to także komplikacje majątkowe. W praktyce najtrudniejsze jest rozwiązanie kwestii wspólnego mieszkania. Jeśli choć jedno z rozstających się tego zażąda, sąd może podzielić majątek dorobkowy w wyroku rozwodowym czy orzekającym separację. Warunkiem jest tylko, by nie przedłużyło to nadmiernie sprawy. Gdy zaś chodzi o wspólne mieszkanie, sąd zawsze jest obowiązany zdecydować o sposobie korzystania z niego przez czas wspólnego zamieszkiwania.
Tylko wyjątkowo, gdy jedna ze stron uniemożliwia życie pod wspólnym dachem, sąd na żądanie drugiej może nakazać eksmisję (pomijamy kwestię wykonalności takich werdyktów). Separacja daje w zasadzie takie same skutki jak rozwód, tyle że nie można zawrzeć ponownego małżeństwa ani powrócić bez dodatkowych formalności do przedmałżeńskiego nazwiska. Przy orzekaniu jej sąd - jak w wyroku rozwodowym - decyduje o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego lokum, może nakazać eksmisję i podzielić majątek dorobkowy. Wszystko więc, co odnosi się w tej materii do rozwodzących się i rozwiedzionych, dotyczy też małżonków w separacji.
Podzielić lub przyznać jednemu
Sąd może przy rozwodzie lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta