Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moje prawo

05 grudnia 2000 | Moje Prawo | DP

  • Encyklopedia
  • Pamiętaj, że
  • §§§ ENCYKLOPEDIA

    Prawa pokrewne

    Bywają też nazywane prawami sąsiednimi. Bez praw autorskich, które obejmują każdy utwór, czyli wszelkie przejawy działalności twórczej, od literatury przez malarstwo, muzykę czy film po naukę, architekturę i inne formy, nie byłoby i pokrewnych. Są więc skutkiem stworzenia dzieł i objęcia ich prawami autorskimi. Tych ostatnich nie naruszają, ponieważ dotyczą odmiennego dobra prawnego. Są zbywalnymi, bezwzględnymi prawami podmiotowymi (czyli przepisy wprost określają czyjeś uprawnienie; nie zależy ono od zachowania innych osób). Należą do nich różniące się nieco: prawo do wykonań artystycznych, do fonogramów i wideogramów, do nadań.

    Przedmiotem pierwszego jest ustalone wykonanie utworu. I nie ma tu znaczenia wartość, przeznaczenie ani środki wyrazu. Prawo do wykonania nabywają np. aktorzy, instrumentaliści, dyrygenci. Obejmuje ono ochronę dóbr osobistych związanych z wykonaniem, także korzystanie z wykonania i rozporządzanie nim (utrwalanie, zwielokrotnianie określoną techniką, wprowadzenie do obrotu, publiczne odtwarzanie, najem, dzierżawę, nadawanie) i wynagrodzenie za

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2181

Spis treści

Regiony Polski - Warmińsko-Mazurskie

Zamów abonament