Z dobrodziejstwem zatrudnienia
Z dobrodziejstwem zatrudnienia
WIKTOR CAJSEL
Zmiany stosunków pracy załóg przekształcanych przedsiębiorstw państwowych zależą od sposobu transformacji.
Problematyka zmian treści stosunków pracy pracowników komercjalizowanych lub prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych była, szczególnie w ostatnich miesiącach, przedmiotem ożywionych dyskusji. Miały na to wpływ prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. nr 118, poz. 561 ze zm.; dalej - kppp) i przyspieszone tempo prywatyzacji.
Bez cienia wątpliwości
Według art. 1 ust. 1 kppp spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na ich charakter. Jakie zatem skutki prawne rodzi dyspozycja art. 1 kppp? Przepis ten wyraża zasadę tzw. sukcesji uniwersalnej, zgodnie z którą spółka powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego wstępuje w jego wszelkie prawa i obowiązki. Prostą konsekwencją powyższej sukcesji jest art. 6 ust. 1 kppp, zgodnie z którym pracownicy komercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego stają się z mocy prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta