Pułapki postępu
Pułapki postępu
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Niezwykły w ciągu zaledwie kilku lat postęp w biologii sprawił, że ludzkość postawiona została przed największym w swych dziejach wyzwaniem. Znacznie poważniejszym niż nawet wynalezienie energii atomowej, z którą człowiek do tej pory nie może się uporać.
Jeszcze przed czterema laty - gdy sklonowano owcę Dolly - wydawało się, że niebezpieczeństwem, które zawisło nad światem, jest możliwość powielania i hodowania ludzi. Dziś realne stało się wykorzystanie tzw. klonowania terapeutycznego, obiecującego leczenie wielu chorób, na które nie znaleziono skutecznego lekarstwa. Ma ono jednak tę wadę, że wymaga sprowokowania rozwoju zarodka, który trzeba poświęcić, by wykorzystać znajdujące się w nim komórki macierzyste. Komórki o wyjątkowych możliwościach, które mogą stać się poszukiwanym od stuleci świętym Graalem medycyny.
Zarodek to skupisko komórek
Metoda ta nie budzi poważniejszych zastrzeżeń biologów o poglądach laickich. Od dawna w wielu krajach prowadzone są badania nad ludzkimi zarodkami (do 14 dnia rozwoju) służące uzyskaniu nowych metod leczenia niepłodności. To one przed ponad 20 laty doprowadziły do narodzin Luizy Brown - pierwszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta