Regulacja holdingu
Poprzednie odcinki
Regulacja holdingu
Kodeks spółek handlowych w przeciwieństwie do dotychczasowego kodeksu handlowego zajmuje się problematyką tzw. struktur holdingowych. Wprowadza nie tylko definicję spółki dominującej (i odpowiednio spółki zależnej lub spółdzielni zależnej) oraz spółki powiązanej, ale również reguluje stosunki "wewnętrzne" między takimi spółkami w zakresie ich wzajemnych praw i obowiązków.
Definicja spółki dominującej w art. 4 pkt 4 k.s.h. nawiązuje do pojęcia "podmiot dominujący" przyjętego w art. 4 pkt 16 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi (dalej: upo). Po pierwsze - zgodnie z k.s.h. - spółką dominującą jest spółka handlowa dysponująca bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu bądź w zarządzie innej spółki kapitałowej (spółki zależnej), także na podstawie porozumień z innymi osobami (art. 4 pkt 4 lit. a). Ważną nowością jest tu stwierdzenie expressis verbis, iż chodzi także o dysponowanie większością głosów jako zastawnik lub użytkownik. Po drugie - spółką dominującą jest także spółka uprawniona do powoływania lub odwoływania większości członków zarządu innej spółki kapitałowej (zależnej) albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta