Podatki
- Nowelizacja: Opodatkowanie odszkodowań za zakaz konkurencji
- Analiza: Kiedy można stracić ulgę
- VAT: Nie wystarczy złożenie deklaracji na poczcie Nowelizacja Opodatkowanie odszkodowań za zakaz konkurencji
Nie interpretować zawężająco
GRZEGORZ R. GONTARZ
Znowelizowana ustawa o podatku od dochodów osobistych przesądziła, że od 1 stycznia 2001 r. nie są zwolnione z podatku odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.
Przed 2001 r. zwolnienie to budziło kontrowersje, co może być istotne do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych za lata, w których obowiązywał dotychczasowy stan prawny.
Art. 21 ust. 1 pkt 3 znowelizowanej 9 listopada 2000 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 104, poz. 1104; dalej: updf) rozszerzył katalog otrzymywanych przez osoby fizyczne odszkodowań, wyjątkowo nie zwolnionych z podatku, a więc opodatkowanych. Zaliczono do nich również, jako wyodrębnioną kategorię, "odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji" (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d updf). Przepis ten łącznie z art. 9 ust. 1 updf (określającym generalnie przedmiot opodatkowania) daje podstawy do opodatkowania powyższych odszkodowań uzyskanych od 1 stycznia 2001 r.
Od nowego roku opodatkowaniu podlegają zatem w zasadzie wszelkie tego typu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta