Inna ojczyzna, inny patriotyzm
Inna ojczyzna, inny patriotyzm
JANUSZ A. MAJCHEREK
W trakcie zachodzących w Polsce przemian pojawia się niepokój o ich wpływ na tradycyjne formy tożsamości Polaków. Szczególnie drażliwe są wątpliwości co do patriotyzmu. Na tych łamach o aktualności i potrzebie patriotyzmu przekonywał Marek A. Cichocki ( "Rz" z 18 grudnia 2000 r. ), utyskując na szerzące się ponoć lekceważenie czy zgoła pogardę dla wartości w tym pojęciu zawartych.
Różne ojczyzny, różne patriotyzmy
Słowo "patriotyzm" pochodzi od "patria", czyli ojczyzna, jego znaczenie zmienia się więc z co najmniej dwóch powodów: inna jest ojczyzna i innych form oddania wymaga.
Istnieją zasadnicze różnice między monarchią piastowską, Rzeczpospolitą Obojga Narodów, Polską pod zaborami, II Rzecząpospolitą, polskim państwem podziemnym, PRL i III RP. Współcześnie rozumie się ojczyznę zwykle w kategoriach państwa narodowego, lecz trzeba mieć świadomość, że to forma stosunkowo nowa, nieco ponadstuletnia i zapewne skazana na przeminięcie, jak wiele wcześniejszych (miasta-państwa, republiki kupieckie, monarchie feudalne, imperia kolonialne, państwa oświeconego absolutyzmu, wyznaniowe, totalitarne itd.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta