Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymuszona retroaktywność

18 stycznia 2001 | Prawo | PW

INTERPRETACJE

Wymuszona retroaktywność

PIOTR WINCZOREK

Perypetie, jakie w ostatniej fazie postępowania legislacyjnego przeżywa ustawa z 29 czerwca 2000 r. o obywatelstwie polskim, mogą służyć jako znakomity kazus na każdym seminarium prawa konstytucyjnego, pokazując, jak nie należy stanowić aktów normatywnych.

Zgodnie z zamiarami projektodawców ustawa ta miała wejść w życie 1 stycznia 2001 r., czyli tego samego dnia co obowiązująca już ustawa z 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. nr 106, poz. 1118). Ustawy te są ściśle powiązane, ponieważ jednym ze sposobów uzyskania obywatelstwa polskiego jest jego nabycie w drodze repatriacji.

Ustawa o obywatelstwie polskim przeszła normalną drogę legislacyjną i po zgłoszonych w lipcu zeszłego roku przez Senat poprawkach znalazła się znów w Sejmie. Komisje sejmowe w połowie września ustosunkowały się do tych poprawek, sugerując, by większość z nich przyjąć, a niewielką część odrzucić. Od tego czasu zapadła cisza. Sejm, mimo upływu ponad czterech miesięcy, nie wypowiedział się w sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2216

Spis treści

Magazyn

Regiony Polski - Warmińsko-Mazurskie

Zamów abonament