Pracować na swoim
Formalności wszyscy załatwiają tak samo
Pracować na swoim
Wnioski do starosty
DOBROMIŁA NIEDZIELSKA
Niepełnosprawni zakładają firmę tak jak i inni. Jeden z urzędników pytanych o ich uprawnienia doszedł nawet do wniosku, że tworzenie szczególnych warunków można by uznać za dyskryminację. Jedyne preferencje dla tej grupy przedsiębiorców to możliwości finansowania z PFRON.
Na początku zawsze jest pomysł. Można robić właściwie wszystko, co nie jest zabronione, czyli produkować, handlować, budować albo świadczyć usługi. Prawo działalności gospodarczej nakazuje jednak zabezpieczenie przed zagrożeniem życia i zdrowia (nie można założyć warsztatu w walącej się szopie) i ochronę moralności publicznej (stawia to pod znakiem zapytania niektóre poczynania agencji towarzyskich). Trzeba też pamiętać, że jeśli przepisy nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności (np. przy prowadzeniu aptek), przedsiębiorca musi zapewnić sobie współpracę fachowca, jeśli sam nie ma do tego przygotowania. Niektóre dziedziny wymagają koncesji (choćby ochrona osób i mienia, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi czy bronią), inne - zezwoleń (np. handel alkoholem). Dla uproszczenia pomijamy tym razem procedury, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta