Werdykt komisji dyscyplinarnej nie wiąże sądu
Werdykt komisji dyscyplinarnej nie wiąże sądu
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Orzeczenie komisji dyscyplinarnej o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy nie jest wiążące dla sądu pracy. Jeśli tak zwolniony pracownik wystąpi do sądu, ten samodzielnie bada sprawę. Pogląd odmienny byłby sprzeczny z prawem do sądu przysługującym obywatelowi na podstawie art. 45 ust. 1 konstytucji. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 13 kwietnia 2000 r. (sygn. I PKN 580/99).
Wyrok ten dotyczy sprawy dwu pracownic Poczty Polskiej - Heleny K. i Danieli T. Pierwsza była naczelnikiem urzędu pocztowego, druga kierowniczką zmiany w tym urzędzie. Helenę K. główna komisja dyscyplinarna przy dyrektorze poczty uznała za winną niedopełnienia obowiązku nadzoru i kontroli dokumentacji rachunkowo-kasowej prowadzonej w urzędzie. Danieli T. ta sama komisja przypisała winę w postaci sfałszowania raportów kasowych, ogólnych rachunków miesięcznych, rachunków znaczków oraz wykazów opłat pocztowych. Na podstawie obowiązującego wówczas rozporządzenia Rady Ministrów z 27 października 1986 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. nr 43, poz. 209 ze zm.) wobec pracownic zostały orzeczone kary dyscyplinarne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta