Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Werdykt komisji dyscyplinarnej nie wiąże sądu

27 marca 2001 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

Wykładnia Sprawa o ochronę wolności

Werdykt komisji dyscyplinarnej nie wiąże sądu

RYS. JACEK FRANKOWSKI

Orzeczenie komisji dyscyplinarnej o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy nie jest wiążące dla sądu pracy. Jeśli tak zwolniony pracownik wystąpi do sądu, ten samodzielnie bada sprawę. Pogląd odmienny byłby sprzeczny z prawem do sądu przysługującym obywatelowi na podstawie art. 45 ust. 1 konstytucji. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 13 kwietnia 2000 r. (sygn. I PKN 580/99).

Wyrok ten dotyczy sprawy dwu pracownic Poczty Polskiej - Heleny K. i Danieli T. Pierwsza była naczelnikiem urzędu pocztowego, druga kierowniczką zmiany w tym urzędzie. Helenę K. główna komisja dyscyplinarna przy dyrektorze poczty uznała za winną niedopełnienia obowiązku nadzoru i kontroli dokumentacji rachunkowo-kasowej prowadzonej w urzędzie. Danieli T. ta sama komisja przypisała winę w postaci sfałszowania raportów kasowych, ogólnych rachunków miesięcznych, rachunków znaczków oraz wykazów opłat pocztowych. Na podstawie obowiązującego wówczas rozporządzenia Rady Ministrów z 27 października 1986 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. nr 43, poz. 209 ze zm.) wobec pracownic zostały orzeczone kary dyscyplinarne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2275

Spis treści
Zamów abonament