Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczeństwo obowiązkowe

05 kwietnia 2001 | Prawo | BZ

Pieniądze i ludzie Polskie prawo a ochrona prywatnego banku

Bezpieczeństwo obowiązkowe

BOGUSłAW ZAJĄC

Wizerunek banku buduje się długo, a traci szybko. Czasem tyle, ile trwa strzał z pistoletu.

Kilkanaście dni temu w Warszawie nieznany dotychczas człowiek (ludzie) zastrzelił czworo dyżurujących pracowników niewielkiej placówki Kredyt Banku. W natłoku wypowiedzi dotyczących bezpieczeństwa fizycznego banków i innych instytucji obracających gotowym pieniądzem nie zabrakło i zgoła fałszywych. Tym groźniejszych, że padły z dosyć autorytatywnych ust.

Słyszeliśmy więc, że w świetle obowiązującego w Polsce prawa banki tzw. prywatne (w których kapitale akcyjnym nie ma udziału środków publicznych) mogą regulować swoją ochronę dowolnie, to jest podług własnego uznania. Z wysoka twierdzono też, że dla banków prywatnych żadne przepisy nie ustalają ramowych technicznych warunków bezpieczeństwa.

Nic bardziej błędnego.

Ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. nr 114, poz. 740 z późn. zm.; dalej - ustawa) określa w art. 1 m.in. obszary, obiekty i urządzenia podlegające w Polsce obowiązkowej ochronie i zasady ich ewidencjonowania, niezależnie od statusu własnościowego, normuje także nadzór państwowy nad funkcjonowaniem ochrony osób i mienia. W art. 2 wskazuje zaś, że ochrona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2283

Spis treści
Zamów abonament