Rozbrojenie Żar
- Mówi Szef Sztabu Generalnego generał broni Czesław Piątas
- Generał Edward Pietrzyk, dowódca Wojsk Lądowych:
Rozbrojenie Żar
Decyzja w sprawie likwidacji garnizonu w Żarach zapadła w styczniu, potem sprawy potoczyły się jak lawina
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
ZBIGNIEW LENTOWICZ
Pierwsza pogłoska o tym, że w żarskim garnizonie mogą już rychło zostać pogaszone światła, przyszła ze sztabów na początku grudnia. Brzmiała tak absurdalnie i wydawała się tak nierzeczywista, że ją zbagatelizowano. Klamka zapadła w styczniu i od tamtej pory sprawy toczą się jak lawina. Z krążących dokumentów wiadomo mniej więcej, dokąd pójdą czołgi, bojowe wozy piechoty, nawet przeciwpancerne rakietowe zestawy "Konkurs". Nie wiadomo tylko, co z ludźmi. Huczy od pogłosek, lecz nikt nie widział dokumentu z pieczęcią, który uświadomiłby kadrze, jak się rzeczy mają.
Wzdłuż płotu otaczającego kompleks wojskowy mieszczący trzy jednostki: brygadę zmechanizowaną, pułk przeciwpancerny i pułk artylerii, jedzie się długo. Wśród wysokich sosen stoją w ordynku potężne koszarowce o pastelowych ścianach i dachach krytych ceglastą dachówką. Na skraju czterdziestotysięcznych Żar, przy samych koszarach, wzniesiono z szarej płyty osiedle dla
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta