Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie konstytucje

26 kwietnia 2001 | Prawo | BM
źródło: Nieznane

Projekt kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia

Dwie konstytucje

RYS. JACEK FRANKOWSKI

BEATA MIK

Czy zasada dwuinstancyjności postępowania przed sądem zawsze oznacza dewolutywność środków odwoławczych, czyli wymóg rozpoznawania ich przez sąd wyższy w sensie organizacyjno-ustrojowym?

Od stycznia trwają w Sejmie pośpieszne prace nad rządowym projektem nowego kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej: n.k.p.w.). Wszyscy bowiem, od projektodawcy po wszelkich barw parlamentarzystów, boją się niczym ognia przepisu art. 237 ust. 1 konstytucji, według którego w ciągu czterech lat od dnia wejścia w życie ustawy zasadniczej w sprawach o wykroczenia orzekają kolegia do spraw wykroczeń. Przepis ów interpretuje się tam jako źródło obowiązku przejęcia przez sądy rejonowe spraw o wykroczenia - najpóźniej 17 października 2001 r.

Tymczasem niektórzy naukowcy nie mają pewności, czy z konstytucji rzeczywiście wynika, że z upływem 16 października 2001 r. w sprawach o wykroczenia nie będą mogły orzekać kolegia. Eksponuje się wręcz, że prawotwórca przypuszczalnie nie zdołał wyrazić swojego zamysłu jednoznacznie, bo może pragnął jedynie dać kolegiom samodzielność lub je przekształcić (zob. "Konstytucje Rzeczypospolitej oraz komentarz do Konstytucji RP z 1997 r.", pod red. J....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2300

Spis treści
Zamów abonament