Między dwiema ojczyznami
Między dwiema ojczyznami
- Polscy księża w Ameryce Południowej
- Pomost do nowego świata
Życie wielu Polaków z Brazylii zadaje kłam twierdzeniom socjologów, że w trzecim pokoleniu wychodzi się ze związków z krajem przodków
FOT. ANNA BRZEZIŃSKA
MAŁGORZATA TRYC-OSTROWSKA Z RIO DE JANEIRO
Kawałek ziemi w stanie Parana, kilka narzędzi, trochę nasion. Wełniane ubranie, lepiące się do pleców w porcie w Rio. Paszport emigracyjny bezpaństwowca. Świadomość, że nie ma do czego wracać. Spalone mosty. Ze strzępków wspomnień układa się historia polskiej obecności w Brazylii.
"Tych, którzy przybyli tu za chlebem, emigrantów politycznych, poszukiwaczy przygód, wszystkich nas łączy jedno słowo - Polska" - mówi Piotr Pokładek. Jest dyrektorem generalnym Izby Handlowej Brazylia-Polska i dyrektorem regionalnym (na Polskę) Comexportu, przez który przechodzi ponad 70 procent brazylijskiego handlu z naszym krajem.
Duży krok
Może śmiało powiedzieć, że mu się powiodło. Brazylia, gdzie dotarł w 1979 roku, przyjęła go dobrze. "Nikt nie wypominał mi, że jestem Polakiem" - mówi, patrząc na panoramę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta