Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teoria i praktyka systemów

10 maja 2001 | Rzecz w sieci | AH

KOMENTARZ

Teoria i praktyka systemów

Andrzej Horodeński

System - to jedno z najważniejszych słów we współczesnym słowniku. Rozumiany jako zbiór podmiotów i obiektów wymieniających energię i informację między sobą oraz ze światem zewnętrznym, system jest czymś zdolnym do przeciwstawienia się destrukcyjnej sile drugiej zasady termodynamiki, nakazującej narastanie chaosu. Teoria systemów jest nauką dobrze w Polsce znaną, uprawianą przez wielu specjalistów, nierzadko reprezentujących światową klasę.

Jednocześnie słowo "system" należy do najgorzej rozumianych, zaś skutków tego niezrozumienia nieprzerwanie doświadczamy. Jakoś tak się nieszczęśliwie składa, że pojęcie to okazuje się być szczególnie podatne na zaklinanie rzeczywistości. Podatność ta polega na tym, że chcąc zbudować lub zmodyfikować jakiś system osobnicy nie rozumiejący jego mechanizmów zazwyczaj nie odstępują od swego zamiaru, ograniczając się do opatrywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2311

Spis treści
Zamów abonament