Czynsz absurdalnie kontrolowany
Czynsz absurdalnie kontrolowany
W Stanach Zjednoczonych czynsz kontrolowany obowiązuje tylko na terenie metropolii Nowego Jorku oraz trzech miast Kalifornii: West Hollywood, Berkeley i San Francisco. Nigdzie indziej nie dochodzi jednak do takich nadużyć, jak w mieście świętego Franciszka.
- Jeśli ktoś kupił właśnie czynszówkę za milion dolarów, a ja wynajmuję w niej mieszkanie za 300 dolarów miesięcznie, które na wolnym rynku można wynająć za 3 tysiące, to różnica interesów pomiędzy właścicielem a mną, najemcą płacącym czynsz regulowany, sprowadza się tylko do liczby zer. A tymi zerami rządzą prawa wolnego rynku - wyjaśnia James, który od siedmiu lat wynajmuje mieszkanie przy ulicy Waller, w supermodnej dzielnicy Haight-Ashbury, która obfituje w wyszukane restauracje, popularne bary i młodzieżowe kluby nocne.
Tak w skrócie wygląda w San Francisco dylemat czynszu regulowanego w prywatnych kamienicach. W 1979 roku rada miasta uchwaliła specjalny tryb najmu obejmujący około 180 tysięcy lokali mieszkalnych pod pretekstem ochrony lokatorów oraz zapewnienia miastu obecności "kolorytu lokalnego". Ojcowie miasta stwierdzili, że czynsz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta