Kiedy powstanie autentyczny zawodowy samorząd sędziowski
Kiedy powstanie autentyczny zawodowy samorząd sędziowski
RYS. JACEK FRANKOWSKI
BOGDAN KOSTYK
W rządowym projekcie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych na szczególną uwagę zasługuje zamiar powołania zawodowego samorządu sędziowskiego, instytucji nieznanej w obowiązującej ustawie. Sam zamysł nie budzi zastrzeżeń. Świadczy też o przyznaniu, że dotychczasowa struktura sądownictwa jest przestarzała i nieefektywna.
Projektodawca wyszedł z założenia, że przekazując sędziom część swoich kompetencji, spowoduje, że działając w samorządzie zawodowym, efektywniej będą wykonywali postawione przed nimi zadania. On sam zaś uzyska dodatkowe autentyczne źródło informacji o problemach nurtujących środowisko, co umożliwi wczesne reagowanie na ujawnione nieprawidłowości w pracy sądów i sędziów. Teraz zdarza się, że minister oraz sędziowie dowiadują się o tym z mediów.
Art. 17 konstytucji mówi, że w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym ich wykonywaniem w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Samorząd zawodowy mają adwokaci, notariusze, radcowie, komornicy i nikt nie podważa potrzeby ich istnienia. Zapewne dlatego, że opierają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta