Strategia korytarza; Nie tylko Rada; Co dla nas znaczy mocna złotówka
Firma radzi, jak się zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym
- Strategia korytarza
- Nie tylko Rada - komentarz Bogusława Grabowskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej
- Co dla nas znaczy mocna złotówka - list Stanisława Marka, wiceprezesa zarządu Mebelplast S. A. Kieźliny Strategia korytarza
Nie na lepsze zmieniła się dla eksporterów sytuacja od czasu, gdy po raz pierwszy pisaliśmy o zabezpieczeniach przed ryzykiem walutowym. Raczej przeciwnie - na gorsze. Złoty nadal się umacnia względem euro. Jeśli więc przedsiębiorca chce się uchronić przed silną aprecjacją (przewartościowaniem) złotego, nie pozostaje nic innego, jak szukać różnych form zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym.
O tym, na czym polegają walutowe transakcje terminowe i co trzeba pamiętać, w momencie ich zawierania, pisaliśmy szczegółowo w DOBREJ FIRMIE z 24 kwietnia br. Dziś o innym sposobie zabezpieczeń - o opcjach walutowych, w tym również o jednej z najbardziej korzystnych dla eksportera strategii - strategii korytarza.
Przypomnijmy, że eksporter, który zawiera walutową transakcję terminową, podejmuje zobowiązanie, iż konkretnego dnia dostarczy bankowi umówioną kwotę waluty po określonym kursie (chociaż - dodajmy - może to być transakcja nierzeczywista, czyli rozliczona bez faktycznej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta