Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy NATO jest zagrożone?

15 maja 2001 | Publicystyka, Opinie | JN

Zachodnia Europa musi zrozumieć, że nie może traktować Ameryki równocześnie jako adwersarza i sojusznika

Czy NATO jest zagrożone?

Kiedy dwa lata temu na galerii Senatu Stanów Zjednoczonych byłem świadkiem ratyfikacji przyjęcia Polski do NATO, wydawało mi się, że oto w tym momencie kończą się tysiącletnie zagrożenia Polski ze wschodu i z zachodu. Przynależność do najpotężniejszego przymierza obronnego wyzwala nas z fatalnej geopolitycznej sytuacji państwa wtłoczonego między dwie zaborcze potęgi.

Niestety, już po upływie dwóch lat w obecnym układzie obronnym zaczynają się rysować poważne pęknięcia. Ich sprawcą jest nasz tradycyjny sprzymierzeniec, Francja. Należę do pokolenia, dla którego aż do klęski poniesionej przez Francję w 1940 roku była ona w Polsce przedmiotem niemalże kultu połączonego z głębokim, romantycznym sentymentem. Polska wpatrzona była we Francję jak w tęczę nadziei w czasie epopei napoleońskiej i w latach powstań narodowych. Polska uczyniła Ferdynanda Focha, zwycięskiego dowódcę sił alianckich w pierwszej wojnie światowej, drugim obok Piłsudskiego marszałkiem Polski. Wyróżnienie to było wyrazem wdzięczności za poparcie, jakiego delegacja francuska udzieliła powstającemu państwu i jego terytorialnym roszczeniom na konferencji w Wersalu.

Klęska poniesiona przez Francję z rąk Hitlera obaliła mit jej potęgi i odebrała jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2315

Spis treści

Listy

Zamów abonament