Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tradycjonalista z zapleczem

15 maja 2001 | Publicystyka, Opinie | AR
źródło: Nieznane

Zawsze rozróżniał to, co idealne, od tego, co możliwe

Zmarł Paweł Hertz

Tradycjonalista z zapleczem

  • Pawła Hertza wspominają
  • Paweł Hertz w "Rzeczpospolitej"

    W niedzielę w Warszawie, w wieku 82 lat, zmarł Paweł Hertz - wybitny pisarz, tłumacz i edytor. W swoich książkach ujmował tradycyjny polski świat w sposób wizjonerski - pisał o nim Zygmunt Kubiak - "jako wielką kompozycję ugruntowaną w życiu, ale zarazem mającą wyższy ład i blask sztuki prawdziwej". Był jednym z najwyższych autorytetów w środowiskach centroprawicowych.

    Z biegiem lat coraz wyraźniej - i w życiu, i twórczości - akcentował swoją postawę konserwatywną. Zapytany przeze mnie, co oznacza dla niego "być konserwatystą", odpowiedział: "Dokładnie zdawać sobie sprawę, że nic nie powinno być traktowane tak, jakby nie miało swojej przeszłości, swoich korzeni, zaplecza. Nie można niczego bez nich postrzegać. To również wiedzieć, że nie można dokonywać zmian, nie biorąc pod uwagę przeszłości".

    Urodził się 29 października 1918 r. w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Jego ojcem był inżynier chemik Michał Hertz, matką - Paulina z domu Turower. Wychował się w zamożnej rodzinie, był spowinowacony ze znanym łódzkim rodem Poznańskich. W latach 1935-1937 podróżował po Europie, głównie po Włoszech. W

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2315

Spis treści

Listy

Zamów abonament