Prawo indywidualnej kontroli
Poprzednie odcinki
Prawo indywidualnej kontroli
Uczestnictwo wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przejawia się przede wszystkim w udziale w jej kapitale zakładowym. Wspólnik nie ma obowiązku angażować się w działalność spółki, pozostawiając prowadzenie jej spraw i nadzoru osobom profesjonalnie do tego przygotowanym.
Jednak w granicach określonych przez obowiązujące prawo wspólnicy mogą inaczej ukształtować zakres praw i obowiązków w umowie spółki, uwzględniając w większym stopniu elementy charakterystyczne dla spółek osobowych, gdzie więź osobista między wspólnikami i więź łącząca wspólników ze spółką jest mocniejsza niż w modelowym wzorze spółki kapitałowej.
Możliwość odmiennej regulacji niektórych zagadnień w umowie spółki przejawia się m.in. w sferze nadzoru i kontroli jej działalności. Większość przepisów dotyczących nadzoru i kontroli w spółce ma charakter dyspozytywny. Typowym rozwiązaniem jest ustanowienie nadzoru zinstytucjonalizowanego w postaci rady nadzorczej, którą może, ale nie musi, wspierać w wykonywaniu tych zadań komisja rewizyjna. Jedynie w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, których kapitał zakładowy przewyższa 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta