Tak określać umowy, by nie było sporów
Tak określać umowy, by nie było sporów
Bez zgody wynajmującego (właściciela) dzierżawca nie może oddać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać - zapisano w art. 698 kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy uznał, że bez takiej zgody dzierżawca nie może również przelać skutecznie na osobę trzecią prawa do wierzytelności (należności) przysługujących mu wobec wydzierżawiającego.
Wierzytelnością taką może być prawo do zwrócenia przez wynajmującego (właściciela) nakładów na przedmiot dzierżawy (np. grunt, lokal), a nakładem - np. dom, pawilon handlowy wybudowany przez dzierżawcę na wydzierżawionym gruncie. Trwały obiekt wzniesiony przez dzierżawcę staje się zaś własnością tego, kto jest właścicielem gruntu (wydzierżawiającego). Obowiązuje bowiem zasada zapisana w art. 191 k.c., że własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Nie oznacza to jednak, iż dzierżawcy nie przysługują z tytułu tego rodzaju nakładów żadne uprawnienia.
Powodem sprawy, w której 23 marca 2000 r. zapadł wyrok SN, były nieporozumienia między wspólnikami rozpadającej się spółki cywilnej na tle rozliczenia wniesionych do niej wkładów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta