Armia do przebudowy
Armia do przebudowy
RYS. MICHAŁ KORSUN
PAWEł F. NOWAK
O restrukturyzacji w siłach zbrojnych RP jest głośno jak nigdy dotąd. Mamy coraz większą świadomość, że członkostwo w NATO nie tylko daje nam określone gwarancje bezpieczeństwa, ale stawia konkretne wymagania. O tym, że jesteśmy poważnie traktowani przez sojuszników, świadczą ich wizyty i deklaracje.
Spoza kurtuazyjnych grzeczności słychać jednoznaczne głosy krytyki i napomnienia, iż oczekiwania sojuszników nie zostały spełnione. Takich ocen mogliśmy się spodziewać. Reforma sił zbrojnych RP stała się koniecznością, tak jak zwiększenie środków finansowych na jej realizację.
Obecna restrukturyzacja jest próbą kolejną, miejmy nadzieję, że po raz pierwszy doprowadzoną do końca. W Sejmie znajduje się projekt ustawy o wieloletnim finansowaniu sił zbrojnych, która zapewnia wreszcie wystarczające fundusze (1,95 proc. PKB). Dotąd Ministerstwo Finansów, w miarę zmniejszania armii, ograniczało jej budżet, co uniemożliwiało przeprowadzenie sensownych zmian. Nowa ustawa stworzy wreszcie szansę, aby armia wywiązała się z zobowiązań wobec NATO.
Pierwsza prawdziwa reforma
Rozpoczęta modernizacja techniczna wojska to dopiero początek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta