Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mit świętej krowy

17 maja 2001 | Publicystyka, Opinie | JP
źródło: Nieznane

Immunitet nie jest aż tak dużym przywilejem - parlamentarzyści często zrzekają się go sami, nie czekając na decyzję Sejmu lub Senatu

Mit świętej krowy

Opinia, że immunitet jest systematycznie nadużywany, została ukuta na podstawie dwóch, może trzech przypadków

FOT. JACEK DOMIŃSKI

JERZY PILCZYŃSKI

Czy to prawda, że parlamentarzystom wszystko wolno, bo chroni ich immunitet? Czy mogą jeździć po pijanemu samochodami, straszyć bronią, doprowadzać firmy do bankructwa i unikać jakichkolwiek konsekwencji? Czy posłowi wolno okupować ministerialne gabinety i przeszkadzać w wykonywaniu prawomocnych wyroków?

POD OCHRONĄ

  • Immunitet formalny chroni posła popełniającego przestępstwo lub wykroczenie przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Można to uczynić tylko za zgodą Sejmu wyrażoną większością 2\3 głosów. Ochrona kończy się wraz z zakończeniem kadencji.

  • Immunitet materialny nie pozwala pociągnąć posła i senatora do odpowiedzialności za czyny związane z wykonywaniem mandatu. Ma on charakter bezwzględny i trwały. Wyjątek stanowi jedynie naruszenie przez parlamentarzystę praw osób trzecich. Wtedy może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej, ale tylko za zgodą izby.

  • Nietykalność posła i senatora polega na
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2317

Spis treści
Zamów abonament