Stanisław Śliwiński
Stanisław Śliwiński
Profesor Stanisław Śliwiński (1887-1959)
Prof. Stanisławowi Śliwińskiemu, wybitnemu karniście, przyszło żyć i działać aż w czterech niejako epokach polskiej nauki i praktyki prawa: okresie zaborów, w II Rzeczypospolitej, podczas okupacji hitlerowskiej i - po wojnie - w Polsce Ludowej. W każdej z nich zaznaczył mocno swą osobowość i pozostawił do dziś niezatarte ślady.
Stanisław Śliwiński urodził się 25 września 1887 r. we Lwowie. Tu też pomyślnie zdał egzaminy maturalne. Gdy w 1905 r. postanowił zapisać się na studia prawnicze w Uniwersytecie Lwowskim, Wydział Prawa przeżywał swój rozkwit. Wykładali wówczas i tworzyli swe dzieła uczeni tak wybitni jak historycy dawnego ustroju i prawa: Oswald Balzer i Władysław Abraham czy cywilista Ernest Till. Dzięki wykładom tego ostatniego oraz jego świetnemu podręcznikowi prawa prywatnego austriackiego Śliwiński zyskał solidne przygotowanie cywilistyczne, które uzupełnił praktyką sądową. Jeszcze u schyłku życia zadziwiał doskonałą znajomością prawa cywilnego.
W 1907 r. młody słuchacz przeniósł jednak zdecydowanie swoje zainteresowania na prawo karne materialne i procesowe. Stało się tak za sprawą owianego już sławą naukową prof. Juliusza Makarewicza. Jego wykłady tak zafrapowały Śliwińskiego, że pozostał wierny tej specjalizacji w całej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta