Z rachunku do rachunku
Z rachunku do rachunku
RYS. JACEK FRANKOWSKI
TOMASZ SOKOŁOWSKI
Fundusze emerytalne nie stworzyły dotychczas powszechnie obowiązujących i jednolitych zasad przenoszenia osób wypowiadających umowy o członkostwo do innego funduszu. Nie ma też pewności, czy robią to zgodnie z prawem.
W myśl art. 8 pkt 3 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 934 z późn. zm.; dalej - ustawa) wypłata transferowa oznacza przeniesienie środków znajdujących się na rachunku członka z jednego funduszu do innego lub między rachunkami tego samego funduszu. Ustawodawca przyjął, iż wypłaty transferowe będą się odbywać raz na kwartał w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada, przy czym kwota wypłaty jest ustalana w piątym dniu roboczym przed dniem tej wypłaty (art. 122 ustawy).
Trochę tam, trochę tu
Przeniesienie środków do nowego funduszu odbywa się na podstawie umowy o członkostwo. Osoba zmieniająca fundusz jest do chwili dokonania wypłaty transferowej członkiem dwóch funduszy, co stanowi wyjątek od zasady wynikającej z art. 81 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu emerytalnego. Do dokonania wypłaty transferowej konieczne jest jednak nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta