Skutki połączenia
Skutki połączenia
Poprzednie odcinki
Połączenie spółek następuje z dniem wpisania go do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio, spółki przejmującej lub nowo zawiązanej (art. 493 § 2 zdanie pierwsze kodeksu spółek handlowych).
Skuteczność wpisu uwarunkowana jest wykreśleniem z rejestru spółki przejmowanej lub spółek łączących się. Zastosowano jednak konstrukcję konwencjonalną, zgodnie z którą wpis połączenia wywołuje skutek wykreślenia z rejestru spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie spółki (art. 493 k.s.h.). Nawet gdyby w dacie wpisu połączenia wykreślenie spółki przejmowanej lub spółek łączących się faktycznie nie nastąpiło - z mocy prawa datą takiego wykreślenia jest data wpisu połączenia.
W dniu wykreślenia spółki te zostają rozwiązane bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego (art. 493 § 1 k.s.h.). Cele tego postępowania realizowane są bowiem przez regulujące stosunki majątkowe uchwały połączeniowe oraz przepisy o ochronie praw wspólników i wierzycieli. Wykreślenie spółki ma znaczenie jedynie formalnotechniczne. Wszystkie skutki związane z wpisem następują wcześniej, tj. z dniem wpisu połączenia. Wykreślenie skutkuje ex tunc.
Wpis połączenia oznacza przejście praw i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta