Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki połączenia

22 maja 2001 | Prawo | BN

Kodeks spółek handlowych (65)

Skutki połączenia

Poprzednie odcinki

Połączenie spółek następuje z dniem wpisania go do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio, spółki przejmującej lub nowo zawiązanej (art. 493 § 2 zdanie pierwsze kodeksu spółek handlowych).

Skuteczność wpisu uwarunkowana jest wykreśleniem z rejestru spółki przejmowanej lub spółek łączących się. Zastosowano jednak konstrukcję konwencjonalną, zgodnie z którą wpis połączenia wywołuje skutek wykreślenia z rejestru spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie spółki (art. 493 k.s.h.). Nawet gdyby w dacie wpisu połączenia wykreślenie spółki przejmowanej lub spółek łączących się faktycznie nie nastąpiło - z mocy prawa datą takiego wykreślenia jest data wpisu połączenia.

W dniu wykreślenia spółki te zostają rozwiązane bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego (art. 493 § 1 k.s.h.). Cele tego postępowania realizowane są bowiem przez regulujące stosunki majątkowe uchwały połączeniowe oraz przepisy o ochronie praw wspólników i wierzycieli. Wykreślenie spółki ma znaczenie jedynie formalnotechniczne. Wszystkie skutki związane z wpisem następują wcześniej, tj. z dniem wpisu połączenia. Wykreślenie skutkuje ex tunc.

Wpis połączenia oznacza przejście praw i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2321

Spis treści

Listy

Zamów abonament