Skrzynka z problemami
Skrzynka z problemami
RYS. JACEK FRANKOWSKI
DARIUSZ WYSOCKI
Doręczenia zastępcze w postępowaniu karnym są po prostu wadliwe, nie mogą więc pociągać za sobą konsekwencji dla adresatów. A pociągają.
Wezwania oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, stronom i innym uczestnikom postępowania karnego doręcza się za pokwitowaniem zwrotnym. Etymologia tego terminu wskazuje, że należy je dostarczyć do rąk adresata.
Art. 132 § 1 kodeksu postępowania karnego mówi o doręczeniu pisma osobiście, co oznacza bezpośredni kontakt doręczającego z adresatem. Jeśli nie jest to możliwe, doręczający ma prawo posłużyć się pośrednikiem. W tę rolę art. 132 § 2 k.p.k. pozwala wcielić się dorosłemu domownikowi, a jeśli tego nie ma, administratorowi domu, dozorcy lub sołtysowi. Obydwie formy - bezpośrednia i pośrednia - są doręczeniem właściwym, a status dobrowolnego pośrednika jest gwarancją wywiązania się z zadania (dodatkową gwarancję daje umieszczenie zawiadomienia na drzwiach mieszkania).
W określonych sytuacjach dopuszczalne jest skorzystanie z formy zastępczej, czyli zostawienie pisma w najbliższym urzędzie pocztowym, a przesłanego w inny sposób - w najbliższej jednostce policji albo w urzędzie administracji samorządowej szczebla podstawowego, i umieszczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta