Ustawa z 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
28 maja 2001 | Ustawy | NS
Pełny tekst ustawy z 12 kwietnia 2001 r. (Dz. U. nr 46/2001, poz. 499)
Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu
- SPIS TREŚCI
POSŁÓW I SENATORÓW CZWARTEJ KADENCJI WYBIERAĆ SIĘ BĘDZIE W NIECO INNY SPOSÓB NIŻ PODCZAS OSTATNICH WYBORÓW
- Wszystkich parlamentarzystów wyłonimy w okręgach - nie będzie krajowej listy kandydatów wystawionej przez centralne władze partyjne.
- Granice okręgów skorelowano z podziałem obszaru państwa na województwa i powiaty.
- Zmiana metody rozdziału mandatów między kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów, spowoduje, że sukces wyborczy da najsilniejszej partii nieco mniej mandatów poselskich niż dotychczas. Ordynacja wprowadza metodę Sainte-Lague polegającą na stosowaniu wobec uzysku wyborczego każdego z komitetów następujących dzielników: jako pierwszy - 1,4, a dalej 3; 5; 7 i następne liczby nieparzyste. Dzielenie prowadzi się tak długo, aż w wyniku rachunków powstanie tyle ilorazów, ile mandatów przewidzianych w danym okręgu do podziału.
- Komitety wyborcze zgłaszają kandydatów i prowadzą kampanię na ich rzecz. Mogą być powołane przez partię, koalicję partii wspólnie zgłaszających kandydatów albo grupę skupiającą co najmniej 15 ...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta