Podwójne ubezpieczenie, ale są wyjątki; Gdy jest pomysł, a brak pieniędzy; Czekają oferty
- Ubezpieczenie społeczne polskich pracowników w polskich przedsiębiorstwach w UE
- Gdy jest pomysł, a brak pieniędzy
- Czekają oferty Ubezpieczenie społeczne polskich pracowników w polskich przedsiębiorstwach w UE
Podwójne ubezpieczenie, ale są wyjątki
O najważniejszych możliwościach zatrudniania polskich pracowników w polskich firmach na terenie Unii Europejskiej pisaliśmy w poprzednich wydaniach DOBREJ FIRMY. Pora na przedstawienie jednej z najważniejszych kwestii - ich ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby fizyczne, które w naszym kraju są pracownikami, podlegają obowiązkowi polskich ubezpieczeń społecznych. Na równi z zatrudnieniem na obszarze RP ustawa ta traktuje zatrudnienie obywateli polskich za granicą w polskich przedsiębiorstwach.
Polskiego przedsiębiorcę zatrudniającego za granicą polskich pracowników nie obowiązują jednak wyłącznie przepisy naszego prawa o ubezpieczeniach społecznych. Musi się on także liczyć z przepisami państwa, w którym zatrudnia pracowników. Zarówno bowiem w Polsce, jak i w innych krajach są to tzw. normy bezwzględnie obowiązujące, czyli takie, z których stosowania strony stosunku pracy nie mogą zrezygnować dokonując np. w umowie o pracę odpowiedniego zapisu.
I tak na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta