Fiskus nie ma racji
Spory i kontrowersje wokół kosztów uzyskania przychodów
Fiskus nie ma racji
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza przychody, ale także ponoszenie kosztów. Powstanie kosztu budzi największe spory między organami skarbowymi i spółkami handlowymi.
Administracja skarbowa stosuje w praktyce zasadę, że moment zaliczenia wydatku w koszty podatkowe należy wiązać nie z chwilą jego poniesienia, ale właśnie z przychodami, które osiągnięto w roku podatkowym. Zasada ta jest sprzeczna z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r. W gospodarce wolnorynkowej wydatki przeznaczone na działalność gospodarczą należy uznać za koszt uzyskania przychodów, a momentem decydującym o możliwości zaliczenia danego wydatku do tych kosztów jest dokonanie wydatku, a nie chwila osiągnięcia przychodu. Potwierdziło to orzecznictwo sądowe i doktryna podatkowa. Zasada ta jest zgodna z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, dlatego winna być przestrzegana przez ogół podatników.
Według ministerstwa i administracji skarbowej
W sprawie uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów Ministerstwo Finansów wydało 6 lutego 2001 r. pismo wyjaśniające, potwierdzające zasadę uznawania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta