Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więź osobista

19 czerwca 2001 | Prawo | PW

Kodeks spółek handlowych (73)

Więź osobista

  • Poprzednie odcinki Spółka jawna jest podstawową formą handlowej spółki osobowej. W odróżnieniu od kapitałowych nie ma wyodrębnionej struktury organizacyjnej, a jej funkcjonowanie opiera się na osobistym zaangażowaniu wspólników. Istotną jej cechą jest osobista odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki.

    Ustalenia te prowadzą do wniosku, że powodzenie działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną zależy od indywidualnych przymiotów oraz sytuacji majątkowej poszczególnych wspólników. Z tego względu zachowanie stałego składu osobowego jest podstawowym interesem podmiotów uczestniczących w spółce jawnej. Wynika z tego m.in. zasada, że wspólnik nie może przenieść na inną osobę swego udziału spółkowego (rozumianego jako ogół praw i obowiązków dotyczący uczestnictwa w spółce jawnej).

    Pod rządami kodeksu handlowego zasadę trwałości składu osobowego spółki jawnej zawierał jego art. 109 § 1. Przepis stanowił, że rozporządzanie udziałem spółkowym jest nieskuteczne wobec spółki. Art. 109 k.h. znajdował się w grupie unormowań, które należało interpretować w kontekście art. 92 § 1 k.h., na mocy którego umowa spółki jawnej mogła odmiennie

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2344

Spis treści

Listy

Zamów abonament