W RZECZY SAMEJ
- Gość "Rzeczpospolitej": Jak w czasie stanu wojennego
- Rzeczowy przegląd prasy
- Ad vocem: Nasz serwis codzienny
- Dookoła dnia
- Przedpola elizejskie: Wojna o tory
- Świątynia Opatrzności: Nowy konkurs
- Postacie
- Symeon II
- Leonard Piątek
- Egipt: Rozwód za bluźnierstwo
Jak w czasie stanu wojennego
KRZYSZTOF ZANUSSI
REŻYSER FILMOWY
W niedzielę TVP1 pokazała pierwszy odcinek filmu o FOZZ, dziś dokończenie. Czy publiczne media powinny w taki sposób uprawiać politykę?
Telewizja publiczna powinna być telewizją apolityczną, ewentualnie z lekkim odchyleniem opozycyjnym, jakie zwykle miewała BBC - zawsze wobec sprawującego władzę należy być bardziej krytycznym niż wobec tego, który władzę utracił. Ale to musi być minimalny balans, a nie otwarta i łatwo zauważalna opozycyjność, jak ma to miejsce w Polsce.
W przypadku filmu o FOZZ telewizja zraziła mnie skutecznie, bo zapowiadało się, że będzie to utwór tendencyjny o doraźnych celach politycznych, wobec czego najbardziej oczywistą reakcją było po prostu wyłączenie telewizora. Ja te reakcje ćwiczyłem w stanie wojennym: pamiętam czas, kiedy zapowiadano sensacyjne materiały na temat Lecha Wałęsy. Dlatego zamiast dociekać, co tam
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta