Transakcje wiązane w supeł
Transakcje wiązane w supeł
Analizator Cobas Mira Plus do badań biochemicznych krwi dziś jeszcze pracuje w warszawskim Szpitalu Chirurgii Urazowej. Ale w każdej chwili może pojawić się jego prawowity właściciel i zabrać urządzenie.
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
LESZEK KRASKOWSKI
Dało się nabrać pięćdziesiąt pięć szpitali - płaciły za aparaturę medyczną spółce Cormay Diagnostyka, która do tej firmy nie należała. Teraz prawowity właściciel sprzętu upomina się o pieniądze i ostrzega, że zabierze aparaty.
MUTACJA FIKCYJNYCH DAROWIZN
Historia z "transakcjami wiązanymi" przypomina słynną aferę fikcyjnych darowizn z 1996 roku, której efektem była hodowla długów na ogromną skalę i zadłużenie służby zdrowia liczone w miliardach złotych. Firmy medyczne, m.in. Toshiba i Pharmakon, dostarczały wówczas szpitalom sprzęt diagnostyczny jako darowiznę, po czym od skorumpowanego urzędnika Ministerstwa Zdrowia otrzymywały zaświadczenie, że "należności z tytułu dostaw są bezsporne i wymagalne", i sprzedawały wierzytelności. Do szpitali zgłaszali się później wierzyciele, najczęściej banki, żądając spłaty długu. W szybkim tempie rosły odsetki za zwłokę, bo szpitale nie miały pieniędzy na spłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta