Weto do ustawy warszawskiej
Weto do ustawy warszawskiej
Jak już informowaliśmy, prezydent RP odmówił podpisania ustawy z 8 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy i wniósł o ponowne jej rozpatrzenie. Oto pełne uzasadnienie wniosku.
Odmowę podpisania ustawy motywuję następującymi względami:
8 czerwca 2001 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, którą marszałek Sejmu, stosownie do art. 122 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawił mi do podpisu.
I. Ustawa, w moim przekonaniu, jest niespójna z obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej porządkiem prawnym, sprzeczna z interesem państwa i rozbieżna z procesami zachodzącymi w Unii Europejskiej.
1. W świetle obowiązujących przepisów w Polsce nie istnieje miasto o nazwie Warszawa, które zgodnie z art. 29 Konstytucji RP jest stolicą Rzeczypospolitej Polskiej. Od wejścia w życie ustawy z 25 marca 1994 r. o ustroju m.st. Warszawy istnieje związek komunalny o nazwie m.st. Warszawa utworzony jako obligatoryjny związek samodzielnych gmin warszawskich, do którego mają zastosowanie przepisy o samorządzie gminnym.
Ustawa uchwalona 8 czerwca 2001 r. znosi związek komunalny oraz powiat warszawski i wprowadza w to miejsce powiat o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta