Uniwersytet w potrzasku
Uniwersytet w potrzasku
RYS. MICHAŁ KORSUN
GRZEGORZ FILIP
Polskie uczelnie przeżywają w ostatnim dziesięcioleciu przyspieszoną przemianę. Niestety, negatywnym skutkiem przeobrażeń jest między innymi żywiołowa komercjalizacja szkolnictwa wyższego.
Upowszechnienie edukacji wyższej, które zbiegło się z umasowieniem kultury stawia polski uniwersytet w nowej sytuacji. Dotąd był on, lub przynajmniej chciał być, instytucją kultury wysokiej, przyjmującą na siebie misję kształcenia elit. Ideały akademickie dalekie były od myślenia komercyjnego, a autonomia uniwersytecka była powszechnie uznaną wartością. Dziś w niektórych środowiskach wszystko to nie jest już takie oczywiste. Uważa się, że uniwersytet powinien dostosować się do zmian w kulturze, że wymusi te zmiany globalizacja, propaguje się ideę egalitaryzacji uniwersytetu. W powszechnej świadomości zakorzenił się komercyjny model edukacji wyższej (student jako usługobiorca, studia jako przepustka do dobrze płatnej pracy). Zagubiła się gdzieś w tym wszystkim idea człowieka wykształconego - człowieka mądrego, myślącego, twórczego. Czasem wygląda na to, że chodzi tylko o produkcję absolwentów, którzy będą w stanie dobrze zarabiać. Byłby to program nieco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta