W Brukseli często słyszymy: Mówcie po polsku
W Brukseli często słyszymy: Mówcie po polsku
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Rz: Czy wyobraża pan sobie, by Europa mogła stać się federacją?
ANDRZEJ ANANICZ: Być może kiedyś w przyszłości, ale nie jest to chyba perspektywa bliska.
A czy pożądana?
Nie sądzę, by Europa miała stać się federacją w rozumieniu politologicznym. Istotny jest raczej fakt, że nieprzerwanie trwa proces integracji, prowadzony jednak ostrożnie, zgodnie z zasadą, którą nazywamy "metodą Monneta". To znaczy, że wszelkie zmiany są zawczasu szczegółowo analizowane, wprowadzane zaś dopiero wtedy, gdy wszyscy uznają je za korzystne dla Unii.
Skoro jednak w Unii zaczęto operować takimi terminami, jak federacja, konfederacja, rozszerzenie uprawnień unijnych instytucji, to, zgodnie z metodą Monneta, może to być pierwszy krok ku wprowadzeniu ich w życie.
Ależ dyskusja na te tematy toczy się od samego początku istnienia Wspólnot Europejskich! Sama Unia Europejska również stanowi pewien etap postępującej integracji. W tej chwili na przykład zaczęto analizować zawartość tzw. trzeciego filaru - wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Chodzi o określenie, jakie obszary z tej dziedziny mogą podlegać tzw. uwspólnotowieniu, to znaczy w większym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta